Евтин и брз ручек: Подгответе вкусен ѓувеч

Евтин и брз ручек: Подгответе вкусен ѓувеч

Ако сте љубител на сланина и зеленчук, ова јадење е баш за вас!

Состојки:

 • 0,5 кг компири
 • 200 гр сланина
 • 1 главица кромид
 • 5 чешниња лук
 • 2 пиперки
 • масло
 • босилек
 • бибер, сол

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги компирите и исечете ги на половина.
 2. Исечкајте ги кромидот и пиперките, а чешнињата лук само преполовете ги.
 3. Ситно исечканата сланина пропржете ја во тава и додајте го исечканиот зеленчук. Прелијте со вода и динстајте триесетина минути.
 4. Зачинете го ѓувечот, ставете го во плех и запечете во рерна на 200 степени.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Направете селска тава – одличен вкус со малку труд

Гнездо од компири со селско месо

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Селско месо по едноставен рецепт

Турли тава со пилешко месо

Печени шницли со зеленчук

Повеќе Gotvi.mk рецепти за главни јадења

singlepost_text