ЗИМНИЦА КАКВА ШТО НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ: Салата која сите ќе ја обожаваат!

ЗИМНИЦА КАКВА ШТО НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ: Салата која сите ќе ја обожаваат!

Одличен рецепт за уште подобра зимница…

Иако веќе можеби сте ги наредиле теглите со зимница на вашите полици, се уште имате време да ја направите оваа вкусна царска салата.

Состојки:

  • 4 кг пиперки
  • 3 кг карфиол
  • 3 кг морков
  • магдонос (по вкус)
  • лук (по вкус)
  • 1/2 литар масло
  • алкохолен оцет

Начин на подготовка:

  1. Исечканиот зеленчук ставете го во голем сад, додајте магдонос и лук, а потоа налејте го со мешавина од масло и оцет.
  2. Оставете ги сите состојки покриени еден ден и повремено мешајте.
  3. Потоа полнете ги теглите така што добро ќе ги настегате со зеленчук и сок.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text