Има 100 години и е како младо момче – открива што да јадеме за долг живот

Има 100 години и е како младо момче – открива што да јадеме за долг живот

Дедото Елсворт Ворхем во пензија отишол на 95 години, по долгата кариара на кардиохирург, а денес има 100, но и понатаму е како младо момче.-Го знаете она кога луѓето велат дека имаат животен повик? Ја счувствувам дека мојот беше лекарскиот, вели Ворхем.

Тој ја открил тајната за здрав и долг живот, што во неговиот случај се покажала како успешна.

Бидејќи месото се смета за храна богата со важни состојки тој одлучил личното да провери. Спровел студија и заклучил дека протеините од животински масти го зголемуваат нивото на холестерол, па неговата одлука била да премине на веганска исхрана – мени кое ја вклучува сета храна од животинско потекло, како и да спие 8-9 часа, и да станува во 5.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text