Солен џем од сланина – кога ќе го пробате ќе го јадете со секое јадење

Солен џем од сланина – кога ќе го пробате ќе го јадете со секое јадење

Направете вкусен домашен солен џем од сланина. Иако звучи невообичаено, вкусот е совршен и оди со секое јадење.

Состојки:

  • неколку домати
  • масло за готвење
  • сланина
  • лук
  • зачини

Подготовка:

  1. Сланината исечете ја на тенки лентии пржете ја на тава со масло. Ставете ја во сад и извадете две до три лажици од маснотијата во која се пржела.
  2. Испржете во таа маснотија ситно сечкан лук, па додадете ги сечените домати и зачини и повторно додадете ја сланината и мешајте.
  3. Варете 45 минути и внимавајте да не загори.
  4. Џемот мора да стане густ и леплив.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Гнездо од компири со селско месо

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Селско месо по едноставен рецепт

Турли тава со пилешко месо

Печени шницли со зеленчук

Повеќе Gotvi.mk рецепти за главни јадења