Дали знаевте? Рузмаринот ги подобрува концентрацијата и помнењето

Дали знаевте? Рузмаринот ги подобрува концентрацијата и помнењето

Освен што ги „решава“ проблемите со варењето и надуеноста, главоболката и исцрпеноста на организмот, рузмаринот ги подобрува и менталните способности…

Рузмаринот е билка која може да ја одгледува секој. Потребно е само малку сонце и влага за да успее. Освен што при рака секогаш ќе имате зачин, здравствените придобивки се уште една награда од рузмаринот!

Рузмаринот во античка Грција се користел како средство за подобрување на меморијата, а подоцна доаѓа во Европа и станува омилено средство против вртоглавица и исцрпеност.

Листовите рузмарин се употребуваат како би се извлекле од нив бројните етерични масла кои ја забрзуваат циркулацијата, а со тоа и работата на мозокот. Набрзо ја  ублажуваат вртоглавицата, ја зајакнуваат концентрацијата и делуваат како благ аналгетик.

Концентрација и помнење

Низа тестови покажале дека етеричното масло од рузмарин ја зајакнува меморијата за дури 75 отсто! Тестирани се испитаници кои претходно биле изложени на оваа билка, како и такви кои не биле. Групата која мирисала етерично масло од билката имала 60 до 75 отсто подобри резултати на тестовите.

Ова би можело да им помогне на оние кои од расеаност често забораваат.

Повеќе вести на Готви.мк

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?