Неодолив колач со само ДВЕ состојки!

Неодолив колач со само ДВЕ состојки!

Ви се јаде нешто слатко а притоа не сакате да потрошите многу пари? Тогаш ова е идеален колач за вас!

Нема да ви требаат многу состојки – верувале или не, само две.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 165 гр чоколадо (темно или млечно)

Начин на подготовка:

  1. Прво одвојте ги белките од жолчките, а потоа белките ставете ги во фрижидер. Рерната вклучете ја на 170 степени и за тоа време растопете го чоколадото на пареа.
  2. Земете ги жолчките, додајте го изладеното растопено чоколадо, а потоа додајте дел по дел од белките. Добиената смеса ставете ја во плех кој претходно сте го обложиле со хартија за печење.
  3. Печете помеѓу 30 и 40 минути.

На здравје!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text