Експрес брзи солени коцки со сирење

Експрес брзи солени коцки со сирење

Идеални како ужина или доручек!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • 200 гр сирење
 • 18 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете ги јајцата, додајте јогурт, масло, сирење, лесно разматете со миксер.
 2. Измешајте брашно помешано со прашок за печиво, посолете и лесно соединете со лажица.
 3. Намастете плех (средна големина) и посипете со брашно, па ставете ја смесата. Печете во добро загреана рерна на 180 степени околу 25 минути.
 4. Оставете да се излади. Сечете на коцки и послужете.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Домашен леб со маслинки