Десерт на денот: Чоколадна кремпита

Десерт на денот: Чоколадна кремпита

Направете вкусна чоколадна крем пита од која ќе си ги излижете прстите. Неодолива арома ќе се рашири од кујната.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 60 гр шеќер
 • 2 лажици млеко
 • 40 гр масло
 • 1 кесе рум
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица какао
 • 50 гр бадеми
 • 150 гр чоколада
 • 1 крем за кремпита

Подготовка:

 1. Жолчките изматете ги со пола од шеќерот и додајте млеко, масло и брашно. Ставете ги и румот и какаото со мелените бадеми.
 2. Изматете снег од белките настрана, со остатокот од шеќерот.
 3. Смесата ставете ја во калап и печете 20 минути на 170 степени.
 4. Чоколадото растопете го на пареа и соединете го со кремот кој сте го направиле по упатствата.
 5. Ставете го кремот на колачот кога ќе го  извадите од печење.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз