?????????????????????????????????????????

Стануваат токсични: Мора да знаете која храна НИКАКО не смее да се подгрева

Постојат многу деликатеси кои откако ќе ни останат за време на ручекот, ги подгреваме и јадеме повторно. Важно е да се знае дека некои од нив НЕ СМЕАТ да се подгреат бидејќи стануваат штетни за здравјето.ПЕЧУРКИ

Печурките е најубаво да се јадат веднаш, а ако останат за подоцна или утредента, јадете ги ладни.Тоа важи и за супите и за чорбите со нив. Со подгрејување доаѓа до промена на протеинскиот состав на печурките, со што ги губат здравствените предности.

ПИЛЕШКО

Исто како и печурките, и пилешкото не треба да се подгрева два пати. Се менува составот на протеини и кај него и се губат здравите и хранливи вредности.

КОМПИР

Компирот е високо нутритивна намирница која не треба да се подгрева бидејќи ги губи вкусот и својствата и дури станува токсичен!

ЈАЈЦА

Јајцата не смеат никако да се подгреваат и се високоризична намирница. И тие како и компирот стануваат токсичнии не треба да се греат два пати.

 

Нареден пат внимавајте за да го заштитите здравјето!

Повеќе вести и препораки на Готви.мк:

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?