БРЗО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Палачинки од зеленчук

БРЗО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Палачинки од зеленчук

Уживајте во вкусот на лесни палачинки со зеленчук со пикантен сос.

Состојки:

 • 500 гр интегрално брашно
 • 2 јајца
 • 2 лажици соино млеко
 • 2 пиперки, исечени на ленти
 • 1 компир, излупен и изрендан

Состојки за сос:

 • 1 лажица квалитетен соја сос
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица оцет
 • 1 лажица доматно пире
 • 1 чили пиперка исечкана
 • 1 лажица сусам

Начин на подготовка:

 1. Измешајте го брашното, жолчките и соиното млеко во тесто и зачинете.
 2. Одвоено разматете ги белките, а потоа во нив додадете го тестото, како и пиперките и компирот.
 3. Загрејте тава и премачкајте ја со масло
 4. Палачинките не ги печете преку цела површина на тавата, туку во помала површина. Дозволете компирот да се запече.
 5. Измешајте ги сите состојки за сос и сервирајте покрај палачинките.

На здравје!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината