Немате идеја за десерт? Решението е пита од чоколадо

Немате идеја за десерт? Решението е пита од чоколадо

Направете вкусна чоколадна пита која го одзема здивот. Сите ќе ве прашуваат во што е тајната.

Состојки:

 •  2 шолји чоколадни крекери по желба
 • 8 лажици путер
 • 1 чоколаден пудинг
 • 1 шолја млеко
 • 2 шолји слатка павлака
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици рендано чоколадо

Подготовка:

 1. Во чинија ставете ги мелените чоколадни крекери и путерот кој ќе го растопите.
 2. Подгответе го пудингот од чоколадо според упатството. Изматете и слатка павлака.
 3. Во четири тегли или стаклени чаши ставете слој од крекерите, чоколаден пудинг, слатка павлака и така додека не се наполнат теглите.
 4. Ставете најодозгора рендана чоколада.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

 

singlepost_text