Ќе се изненадите кога ќе дознаете што се лечи авокадото

Ќе се изненадите кога ќе дознаете што се лечи авокадото

Авокадото е овошје кое го препорачуваат и нутриционистите, има многу витамини и минерали и штити од многу болести.Авокадото има омега три масни киселини и витамин Е кои се одлични за функцијата на мозокот. Исто така, ако често го консумирате, ќе го намалите нивото на холестеролот во телото. Авокадото има масти кои му се неопходни на телото и спречува холестеролот да се наталожи и да предизвика проблеми.

Авокадото помага и при слабеење, ги штити очите со своите влакна и има повеќе калиум отколку бананите.

Поради фолната киселина во него, се препорачува да се јаде и за време на бременоста.

Повеќе вести на Готви.мк:

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории