ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 10 МИНУТИ: Сочни потпечени јаболка! (ВИДЕО)

ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 10 МИНУТИ: Сочни потпечени јаболка! (ВИДЕО)

За овој здрав десерт не ви треба никаква вештина…

Состојки:

  • 4 до 7 јаболка (во зависност од големината)
  • половина шолја овесни снегулки
  • половина шолја кафеав шеќер
  • 3 лажички цимет
  • 1 лажичка каранфилче
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Во чинија измешајте ги снегулките, шеќерот и зачините.
  2. На претходно измиените јаболка отсечете им го средниот дел и наполнете го со мешавината од чинијата.
  3. На врвовите на јаболката ставете парче путер и додајте 1/4 шолја вода.
  4. Печете во рерна 3-4 часа.

За детално упатство погледнете го видеото:

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин