Еве како да подготвите брзи домашни панцероти

Еве како да подготвите брзи домашни панцероти

Овие брзи панцероти ќе ги изедете за час!

Состојки:

 • 2 чаши брашно
 • 1 чаша јогурт (или кисело млеко)
 • малку сол
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажичка шеќер

Состојки за фил:

 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 100 гр кашкавал
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Соединетете ги брашното, јогуртот, солта, прашокот за печиво и шеќерот.
 2. Замесете тесто, поделете го на 6-7 делови и направете топчиња. Прекријте ги и оставете ги да отстојат 30 минути.
 3. Изрендајте шунка и кашкавал, па измешајте.
 4. Секое топче растегнете го и на една половина ставете фил. Преклопете со другата половина и затворете со виљушка.
 5. Пржете на врело масло додека не поруменат.
 6. Ставете ги на салфети за да се исцеди вишокот масло.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.Мк

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами