Ова се најопасните комбинации на храна – дел од нив ги јадеме секој ден!

Ова се најопасните комбинации на храна – дел од нив ги јадеме секој ден!

Некои намирници не треба да се мешаат, бидејќи делуваат штетно на организмот.  Некои ги јадеме секојдневно, па затоа убаво прочитајте кои намирници се штетни да ги комбинираме.

ОВОШЈЕ ПРЕД ИЛИ ПО ОБРОК

Овошјето организмот го апсорбира многу брзо, поминува во стомакот и доаѓа во цревата. Кога се комбинира со месо или житарки, може предолго да остане во организмот и да почне да се ферментира. Тоа може да нанесе штета на ѕидовите на цревата.

 

ОВОШЈЕ И МЛЕКО

Комбинацијата создава секаков вид проблеми, бидејќи млекото може да доведе до проблеми со варењето, да ги блокира синусите и да создаде алергија, а во комбинација со овошје може да биде многу полоша комбинација.

 

КОРНФЛЕКС И МЛЕКО

Ова можеби е шок за многумина, а во прашање е клучен оброк кој сите го консумираат. Овие намирници имаат јаглени хидрати кои брзо се варат па го изложуваат нашето тело на стрес. Може да го зголемат и шеќерот во крвта.

Поврзани вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин