НАМИРНИЦИТЕ ГИ ИМАТЕ ВО ФРИЖИДЕР: Најдобар рецепт за печено месо

НАМИРНИЦИТЕ ГИ ИМАТЕ ВО ФРИЖИДЕР: Најдобар рецепт за печено месо

Лесно и брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде. Практично јадење, за кое намирниците ги имате во фрижидер. За 30 минути ќе имате вкусно, сочно месо кое совршено оди со неколку
компири или зеленчук.

Состојки:

  • 600 гр пилешко филе
  • 100 гр сирење
  • 2 домати
  • 200 мл јогурт
  • бибер и сол

Подготовка:

  1.  Филето се толчи од двете страни, па се сече сирењето и доматите на парчиња.
  2. Се става месото во тепсија со сирењето, доматите врз него, зачини.
  3. Се полева тавата со јогуртот.
  4. Се пече на 180 степени околу 20 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо