Метеоролозите прогнозираат кога ќе падне првиот снег во Скопје

Метеоролозите прогнозираат кога ќе падне првиот снег во Скопје

Според долгорочните прогнози, првите услови за врнежи на снег во градовите, метеоролозите ги најавуваат кон крајот на ноември. Според истите предвидувања кои треба да се земат со резерва, со оглед на тоа дека станува збор за долгорочни прогнози, зимава барем до Нова Година, нема да има некои поинтензивни снежни врнежи. Во деновите пред Нова Година се очекува дожд и услови за снег но без негово задржување на земјата.
Во наредните неколку денови се очекува задржување на сончевото време и благ раст на температурите. Заладување се најавува од средината на идната недела. Иако времето ќе биде сончево, температурите ќе се движат околу 20 степени . Кон крајот на октомври, максималните температури ќе достигнуваат до 16 степени, а утринските се уште нема да одат во негатива.

Повеќе вести на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Извор: Пресс24