Еве каде била грешката: Цел живот погрешно ја миеме косата

Еве каде била грешката: Цел живот погрешно ја миеме косата

Дали знаете дека квалитетот, сјајот, густината, мекоста и здравјето на косата зависат токму од начинот на кој ја миеме истата? Иако сите прво ставаме шампон, па потоа на крајот регенератор за таа да биде помека, стилистите велат дека тоа е огромна грешка која и штети на косата.

Кога нанесуваме шампон косата мора да биде целосно, а не делумно мокра. Најубаво е да се користи врела вода, за од неа да се измијат сите нечистотии.

Стилистите советуваат, за косата да го задржи сјајот и здравјето на влакното, и да не се масти брзо, прво да нанесете регенератор, па потоа шампон. Исто така, шампонот се нанесува само на темето, па косата се трие и така целата се измива.

Главата треба неколку минути нежно да се масира, па се убаво да се отстрани со врела вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

Преземено од Прес24

singlepost_text