Еве како да направите чудесен сируп од грозје

Еве како да направите чудесен сируп од грозје

Искористете ја сезоната на грозје на вистински начин. Дел од вкусното и здраво овошје сочувајте за зимата на следниот начин:

Состојки:

  • 5 кг црно грозје
  • 1,5 л вода
  • 800 г шеќер
  • 20 г лимонтус

Начин на подготовка:

  1. Одвојте ги зрната грозје, па кратко измешајте ги во електрична мешалка. Додајте ја водата и испасирајте ја смесата.
  2. Добиениот сок исчистете го од семките и лушпите, додајте шеќер, лимонтус и варете го додека не зоврие.
  3. Малку подоладениот сок/сируп ставете го во стаклени шишиња и затворете ги.

Имате одличен сируп кој можете да го консумирате за време на сезоната на грип и настинки и да се заштитите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со грозје против брчки

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

Преземено од Скај.мк

singlepost_text