Ручек готов за миг: Котлети од кус-кус и сирење

Ручек готов за миг: Котлети од кус-кус и сирење

 Направете вкусен и брз ручек кој ќе го обожаваат вашите најмили. Ви требаат само неколку минути и неколку состојки од кујната:

Состојки:

  • 100 гр кус-кус
  • 150 гр месен нарезок на Пекабеско
  • 60 гр козјо сирење
  • 4-5 лажици кечап
  • 3-4 лажици масло

Подготовка:

  1. Кус-кусот се става во сад со изренданото козјо сирење, месниот нарезок и кечапот, се остава пет минути да впие, па сè убаво се меша.
  2. Со рацете направете котлети и ставете им малку масло и зачини по желба.
  3. Печете 35 минути на 200 степени.На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?