Лесно, вкусно, едноставно: Најбрзиот колач со џем

Лесно, вкусно, едноставно: Најбрзиот колач со џем

Сакате брз колач? Пред вас е наједноставниот рецепт…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 12 лажици шеќер
 • 12 лажици масло
 • 12 лажици млеко
 • 12 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • џем (по ваш вкус)
 • 1 лажица црн крем

Начин на подготовка:

 1. Од јајцата, шеќерот, маслото, млекото, брашното и прашокот за печиво изматете смеса за кора.
 2. Смесата преполовете ја, па во едниот дел додајте лажица црн крем.
 3. Едниот дел испечете го на половина (180 степени), па премачкајте со џем. Врзџемот додајте ја другата смеса и вратете го колачот да се испече.
 4. Изладениот колач посипете го со шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Праски 15 денари – Еве каде е оваа акциска сена

Зошто е здраво да јадеме праски?

ВИДЕО: Рецепт за домашен леден чај од праска – ќе ве чини помалку од 15 денари

240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во Црна Гора

Природна лимонада од праски – веднаш ќе посакате да ја направите

Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови

Исхрана на децата: Еве колку овошје и зеленчук треба да јадат дневно

Јадете колку сакате – Антиоксиданс диета

singlepost_text