Наближуваат посните слави: Одличен рецепт за денешниот голем празник Крстовден

Наближуваат посните слави: Одличен рецепт за денешниот голем празник Крстовден

Веќе дојде крајот на летото, стигна есен, па следи периодот на слави кој сите го очекуваме со нетрпение. Со оглед на тоа дека има многу посни слави, ви нудиме супер рецепт за посните денови. Кнедлите од компир ќе ве воодушеват.

Состојки:

  • 500 гр компир,
  • 500 гр брашно,
  • малку презла
  • сол

Подготовка:

  1. 1/2 килограми компир се оставаат да се сварат со лушпа, потоа се лупат, посолуваат и мешаат со брашното.
  2. Направете ги во форма на кнедла и ставете ги во солена вода.
  3. Кнедлите се готови кога ќе излезат на површината на водата. Убаво поминете ги во презла и послужете ги како прилог.

Уживајте и гответе со љубов 🙂

Повеќе вести на Готви.мк:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула