Дали млекото дебелее?  Еве го одговорот

Дали млекото дебелее? Еве го одговорот

Оваа намирница не влијае на дебелеењето на телото. Може да ја консумирате без да се грижите дека ќе накачите килограми. Млекото само по себе не содржи многу калории и е одлично и за доцните часови. Има триптофан, аминокиселина која помага и побрзо да заспиете.

Оваа аминокиселина исто така многу влијае на хормонот на среќата – серотонин. На тој начин, ако пиете млеко, ќе бидете здрави, во фит дорма и среќни.

Дополнителен бонус на млекото се големата количина на калциум, витамин Д кои помагаат за здрави и цврсти коски.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

18+ ВИДЕО: Дали ова видео на ЈуТјуб е порно или музички спот?

ВИДЕО: Погледнете на какво невреме патувала Цеца

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

singlepost_text