Чоко-банана палачинки

Чоко-банана палачинки

Подгответе вкусни чоко-банана палачинки…

Состојки:

 • 3 банани
 • 200 гр брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр чоколадо
 • 2 лажици мед
 • 2 лажици масло
 • 200 мл вода

Начин на подготовка:

 1. Изблендирајте ги бананите или добро изгмечете ги. Добро измешајте ги бананите со ванилиниот шеќер, медот и маслото.
 2. Чоколадото растопете го со малку вода.
 3. Во смесата додајте го растопеното чоколадо, брашното, водата и прашокот за печиво. Мешајте додека смесата не се соедини.
 4. Премачкајте тава со масло и ставете од смесата.
 5. Кратко печете од двете страни.

Уживајте!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text