За салати од соништата: Направете највкусен дресинг

За салати од соништата: Направете највкусен дресинг

Направете дресинг за салати од кој ќе ви застане здивот. Одлично оди со цезар салата.

Состојки за дресингот:

  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица балсамико
  • 2 лажици мајонез
  • сок од лимон
  • сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Ставете ги лукот, сенфот, оцетот и солта во блендер, блендирајте кратко, па ставете ги сите останати состојки.
  2. Измешајте убаво и прелијте ја омилената салата.

Повеќе рецепти на Готви.Мк:

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини