Сочен и лесен чоколаден колач (ВИДЕО)

Сочен и лесен чоколаден колач (ВИДЕО)

Рецепт за колач кој ќе ве воодушеви…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1/2 чаша гриз
 • 1 јогурт
 • 100 гр мелени ореви
 • 1 чаша брашно
 • 300 гр шеќер
 • 1/2 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • малку цимет
 • 1 шолја масло
 • 100 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со 150 гр шеќер, додајте гриз, брашно, прашок за пециво, јогурт, масло, мелени ореви, малку цимет, па убаво изедначете и ставете во плех обложен со хартија.
 2. Печете на 180 степени 30 минути.
 3. Карамелизирајте 150 гр шеќер со ванилин шеќер, па колачот прелијте го со изладен сируп. Кога ќе впие, прелијте го со глазура од чоколадо.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

singlepost_text