Школки од компир – стариот вкус во ново руво

Школки од компир – стариот вкус во ново руво

Печени, пржени, варени или со месо, полнети  или како додаток…вкусот на компирите е секогаш одличен. Овој пат ви нудиме школки од компири кои имаат супер изглед и вкус.

Состојки:

 • 1 кг компири 
 • 50 гр путер 
 • 100 гр сирење 
 • 2 домати 
 • 100 гр шунка Пекабеско 
 • зачини 

Подготовка:

 1. Компирот се лупи, се сече на тенки парчиња со облик на школка, но не до крај за да го полните. 
 2. Шунката се сече заедно со доматите на кругови. 
 3. Во секој ред ставете од шунката и доматите, па изрендајте сирење. 
 4. Ставете ги компирите на тава премачкана со путер и печете 40 степени во рерна загреана на 180 степени. 
 5. СОВЕТ: Декорирајте ја чинијата со сенф, кечап и мајонез. 

  На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text