Секоја земја си има свое јадење како заштитен знак – По што се познати земјите?

Секоја земја си има свое јадење како заштитен знак – По што се познати земјите?

Секоја земја си има јадење кое е заштитен знак и кое туристите секогаш го нарачуваат. Па, ако одите во некоја од овие земји, погледнете што задолжително треба да нарачате. Австрија – Виенска шницла

Бугарија – Шопска салата или таратор

Кипар – Халоуми со лубеница

Данска – Фрикаделер месни топчиња

Германија – Коленица

Повеќе вести на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text