Сараевски или мерак колач: Исклучително лесен и сочен

Сараевски или мерак колач: Исклучително лесен и сочен

Сараевски или мерак колач: Исклучително лесен и сочен

Состојки:

 • 12 белки
 • 300 гр шеќер
 • 200 гр кокос
 • 200 гр ореви

Состојки за фил:

 • 12 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 1 маргарин
 • изрендано чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Направете цврст снег од 6 белки, додајте 150 гр шеќер и кокос. Смесата ставете ја во подмачкан и побрашнет сад и печете на слаба температура.
 2. Истата постапка повторете ја со останатите 6 белки, со тоа што наместо кокос ќе додадете мелени ореви.
 3. За филот, иззматете ги жолчките со шеќер и гответе на пареа додека не згусне. Изладете, па додајте пенесторазматен маргарин.
 4. Филот ставете го на кората со кокос, прекријте со кората со ореви, премачкајте со филот и украсете со изрендано чоколадо.

Уживајте!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава