Предлог за вкусен ручек: Месо и компири од рерна

Предлог за вкусен ручек: Месо и компири од рерна

Со вистинските зачини ова јадење станува вистински специјалитет…

Состојки:

  • 300 гр месо (пилешко, свинско или телешко)
  • 1 кг компири
  • рузмарин, нане, лук во прав
  • 1 супена лажица мешавина од зачини
  • 1 шолја пиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Компирите и месото исечете ги на ситни коцки. Наредете ги во тепсија и прелијте ги со пиво. Посолете.
  2. Ставете во загреана рерна на 250 степени да се пече.
  3. Пред крајот додајте зачини и вратете го месото во рерна да се допече.

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Готви.Мк

Пијани печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

singlepost_text