Пита со месо и фета сирење

Пита со месо и фета сирење

Дали сте за парче вкусна пита со месо и сирење?

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 главица исецкан кромид
 • 2 мали лажици масло
 • 250 гр зготвен и исецкан спанаќ
 • 1 голема лажица грчки зачин (или мешавина од зачини)
 • 120 гр фета сирење
 • 2 јајца
 • 16 кори за пита
 • 5 големи лажици мек путер
 • 1/4 шолји рендано сирење
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. На масло издинстајте исецкан лук.
 2. Додајте го месото. Динстајте 10-15 минути.
 3. Додајте сол и бибер.
 4. Во голема чинија ставете го изладеното месо, спанаќот и зачините.
 5. Потоа додајте фета сирење и јајца.
 6. Во намастена тепсија со пречник од околу 24 см ставете една по една од корите. Наместете ги корите наизменично од едната, па од другата страна на тепсијата. Секоја кора испрскајте ја со растопен путер и сирење.
 7. Кога ќе ги наредите сите кори, ставете ја смесата од сирење во средината на тепсијата и прекријте со кори.
 8. Врвот премачкајте го со масло и со остатокот од сирењето.
 9. Печете 45 минути на 175 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?

singlepost_text