Домот нека замириса на месо: Сочни ребра во вино

Домот нека замириса на месо: Сочни ребра во вино

Вкусно, сочно месо кое ќе ве натера овој рецепт да ви биде омилен. Ручек готов на маса за еден час.

Состојки:

  • 800 гр свински ребра 
  • 1 лажица сол 
  • 100 мл бело вино 
  • 1 лук 
  • 1 лажица масло 
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Исперете ги и исушете ги ребрата. Ставете им масло, па потоа и зачини, лукче и сол. Оставете да отстојат 15 минути. 
  2. Загрејте ја рерната на 180 степени, а месото ставете го во огноотпорен сад и печете 30 минути. 
  3. Потоа полејте го месото со бело вино и печете уште половина час. 
  4. СОВЕТ: Послужете со мешан зеленчук.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

 

 

singlepost_text