МОЖНО Е: Од само 4 портокали направете 9 литри сок!

МОЖНО Е: Од само 4 портокали направете 9 литри сок!

Од само 4 портокали направете 9 литри сок!

Состојки:

  • 4 портокали
  • 1 кг. шеќер
  • 30 грама лимонтус
  • 9 литри вода

Начин на подготовка:

  1. Портокалите добро измијте ги, прелијте ги со врела вода за да ја отстраните горчината, избришете ги и ставете ги во замрзнувач на час-два.
  2. Извадете ги од замрзнувач, исечете ги и сомелете ги во машина за мелење месо или во блендер.
  3. Смесата прелијте ја со три литри вода. Добиената маса оставете ја да отстои десетина минути.
  4. Потоа процедете, па во процедениот сок додајте 6 литри вода, шеќер и лимонтус. Мешајте додека шеќерот не се расстопи и ставете го сокот во шишиња.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text