Зошто е добро да се јаде туна?

Зошто е добро да се јаде туна?

Туната може да се јаде свежа, а може да се користи и за салати. Многу е здрава и често се препорачува да биде дел од исхраната.Туната има позитивно влијание на мозокот во борбата против депресијата и анксиозноста.

Исто така, бидејќи е богата со омега три масни киселини, посебно се препорачува за спортистите, делува на мозокот, линијата, има малку масти и секако многу протеини.

Има и безброј витамини кои му делуваат позитивно на организмот.

Па, знаете со што да ја надополните вашата трпеза.

Повеќе вести на Готви.мк:

Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини

 

singlepost_text