Потпечени пица макарони

Потпечени пица макарони

Подгответе макарони на необичен начин…

Состојки:

 • 400 гр макарони во облик на полжави
 • 300 гр шунка
 • 300 гр кашкавал
 • 8 ленти чадена сланина
 • кечап
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Макароните згответе ги во солена вода, исцедете и измијте ги со студена вода. Шунката и кашкавалот исечете ги на ситни коцки.
 2. Додајте ги во макароните, посолете и ставете ги во подмачкан плех за печење.
 3. Додајте кечап и посипете со оригано.
 4. Од горе изрендајте половина од преостанатиот кашкавал, наредете ги лентите чадена сланина, па изрендајте го останатиот кашкавал.
 5. Печете во претходно загреана рерна на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text