Close-up of bechamel white sauce on a metal whisk.

Малкумина знаат: Кој го открил бешамел сосот?

Бешамел сосот е еден од наједноставните за правење, а има одличен вкус. Малку маргарин, млеко и брашно и имате совршен прелив за речиси секое јадење. Иако сите знаеме колку е добар вкусот на овој сос, малкумина од нас знаат како настанал и кој го открил.Постојат различни теории за тоа кој е основачот на бешамел сосот. Најчесто се споменуваат Французите. Се смета дека го открил персоналниот готвач на Луј 14 кој владеел во тоа време со Франција.

Владетелот толку се воодушевил од сосот што довело до тоа да побара постојано да го има овој сос на неговата трпеза.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text