Додека гледате како лисјата паѓаат: Совршено топло чоколадо за есенските денови

Додека гледате како лисјата паѓаат: Совршено топло чоколадо за есенските денови

Додека гледате како лисјата паѓаат и се заживува во боите на есента, напијте се шолја топло чоколадо со неодолив вкус.

Состојки:

  • 800 мл млеко
  • 240 гр чоколадо за готвење
  • 3 лажици шеќер во прав
  • 1 лажица екстракт од ванила

Подготовка:

  1. Загрејте го млекото на лонец
  2. Повремено мешајте да не загори и додадете ја чоколадата.
  3. Тргнете го лонецот од оган и мешајте додека не се растопи и додадете ги сите останати состојки.
  4. Послужете во чаша која може да ја декорирате со шлаг.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко