СПРЕЧУВААТ СРЦЕВ УДАР: Маслинките се чувар на здравјето – еве како помагаат

СПРЕЧУВААТ СРЦЕВ УДАР: Маслинките се чувар на здравјето – еве како помагаат

Маслинките се природен штит за канцерогени заболувања, ја смалување на стресот и за разни болести.Маслинките го чуваат здравјето на вашето срце, бидејчи кога холестролот оксидира, во крвните садови се наталожува маснотија, а таа може да предизвика срцев удар. Тие ја спречуваат оваа оксидација и го штитат организмот.

Помагаат и при слабеење, бидејќи имаат маст која ја заменува обичната.

Тие се многу значајни и за канцерогени заболувања поради своите својства, а воедно и го намалуваат нивото на стрес кое може да создаде серизони компликации.

Повеќе вести на Готви.мк:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко