ЛАЖНА ПИЦА: Подгответе го омиленото италијанско јадење на брз и едноставен начин! (ВИДЕО)

ЛАЖНА ПИЦА: Подгответе го омиленото италијанско јадење на брз и едноставен начин! (ВИДЕО)

Ви пренесуваме рецепт за подготовка на таканаречена лажна пица…

Состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • моцарела
  • црни маслинки
  • сос од домати
  • оригано
  • сол и бибер

Начин на подготовка:

  1. Развлечете го лиснатото тесто што е можно потенко, и исечете го на еднакви делови.
  2. Преку горната страна на лиснатото тесто тенко премачкајте со сос од домати, додајте ги парчињата моцарела, маслинките и зачините, па ставете уште едно тесто.
  3. На пицата можете да ставите различен зеленчук како кромид и пиперка, или пак печурки или месо.
  4. Ставете во печка на 200 степени околу 15 минути додека тестото не се крене и не добие златна боја.

Добар апетит!

Целата постапка погледнете ја во видеото подолу:

Повеќе вести на Готви.мк

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text