Каква комбинација: Плескавици полнети со печурки за прави гурмани

Каква комбинација: Плескавици полнети со печурки за прави гурмани

Вкусот на сочна плескавица надополнет со печурки е дефинитивно супер идеја за ручек која сите ќе ги воодушеви. Потребни ви се само неколку намирници и ќе имате ручек на маса за 30 минути.

Состојки:

 • 600 гр мелено месо 
 • 100 гр шампињони 
 • 1 лукче 
 • 1 лажица сенф 
 • 2 лаќици масло 
 • 1 кромид 
 • зачини

Подготовка:

 1. Во тава со масло испржете ги заедно печурките, лукот и кромидот на масло. 
 2. Помешајте ги месото, сенф, и зачини. 
 3. Откако месото ќе биде готово, обликувајте плескавици. 
 4. Во средината ставете со лажица од смесата од тавата. 
 5. Печете на скара петнаесетина минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

 

 

singlepost_text