Сос од домат по рецепт на нашите баби: Само 3 состојки, без никаква хемија!

Сос од домат по рецепт на нашите баби: Само 3 состојки, без никаква хемија!

Иако малку подолго се подготвува, трудот ќе ви се исплати…

Сосот од домати се прави едноставно, но треба да знаете дека ќе ви одземе повеќе време поради чистењето и долготрајното готвење.

Состојки:

  • 10 кг домати
  • лажица сол
  • 4 лажици шеќер
  • стаклени шишиња

Начин на подготовка:

  1. Доматите измијте ги исечете ги на парчиња како за салата. Гответе и повремено мешајте додека кожата сама не се почне да се одвојува. Потоа, тенџерето тргнете го од оган и оставете да се излади. Потоа испасирајте ги доматите и додајте сол и шеќер. Ако сакате покисел вкус, ставете повеќе сол, ако сакате поблаг, малку повеќе шеќер.
  2. Гответе на слаб оган и повремено промешувајте додека не ја добиете саканата густина.
  3. Ставете го сосот во стерилизирани стаклени шишиња и цврсто затворете кога сосот ќе се излади.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

singlepost_text