ПРЕДЛОГ ЗА РУЧЕК: Сочно ќофте во зеленчук за цело семејство

ПРЕДЛОГ ЗА РУЧЕК: Сочно ќофте во зеленчук за цело семејство

Вкусот на неодоливо приготвено ќофте кој ќе стане омилен на целото семејство…

Состојки за ќофте:

 • 500 гр мелено месо
 • бајата кифла
 • 1 главица кромид
 • 1 јајце
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • сол, бибер
 • црвен пипер

Состојки за зеленчук:

 • 1 главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 1 тиквичка
 • 300 гр смрзнат грашок
 • 2 домати
 • 200 мл сок од домати
 • 200 мл супа од коцка
 • малку оригано
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ги двете главици исечкан кромид, па во половина омекнат кромид додајте магдонос и ставете го со меленото месо.
 2. Кифлата потопете ја во малку вода, исцедете и додајте ја во месото. Замесете ја смесата со јајце, сол, бибер и пипер.
 3. Обликувајте ќофтиња и кратко пржете ги на загреано масло. Кога ќофтињата ќе поруменат, извадете ги и оставете ги на страна.
 4. Во другата половина омекнат кромид додајте стапчиња исечкана пиперка, преполовени кругови од тиквичка и одмрзнат грашок.
 5. Динстајте полиено со сок од домат и супа. Кога зеленчукот ќе омекне, додајте гиисечканиот домат и ќофтето, посолете, ставете бибер и посипете со оригано. Ако сосот е редок, измешајте лажица густин.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

singlepost_text