Чорба со месо на менито на првиот есенски ден

Чорба со месо на менито на првиот есенски ден

Направете вкусна чорба со која ќе го изненадите семејството. Вкусна и истовремено многу здрава, особено во есента која со себе носи настинки и грипови.

Состојки:

 • јунешко месо
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња бел лук
 • 50 гр целер
 • сол
 • бибер
 • вегета
 • магдонос
 • 150 гр тестенини

Подогтовка:

 1. Месото се сече на ситни делови и се става во сад, па се става 2 литри ладна вода. Се вари на средна температура.
 2. Се додаваат зачините и ситно сечканиот зеленчук во садот.
 3. Кога чорбата е готова, исцедете ја.
 4. Додадете магдонос и послужете.Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси