Најбрзиот рецепт за ајвар

Најбрзиот рецепт за ајвар

Идеален рецепт за презафатените домаќинки кои немаат многу време за подготвување зимница.

Состојки:

 • 3 кг црвени пиперки
 • 2 поголеми модри патлиџани
 • бибер во зрна
 • масло
 • 1 главица лук
 • шеќер
 • половина чаша оцет
 • сол

Начин на подготовка:

Directions

 1. Пиперките добро измијте ги, исчистете ги и сомелете ги. Ставете ги на масло и пропржете.
 2. Додајте мелени модри патлиџани кои претходно сте ги измиле и излупиле. Продолжете со пржење и додајте сечкан бел лук, сол, малку шеќер, оцет и бибер во зрно по вкус.
 3. Готовиот ајвар ставете го во чисти стаклени тегли.

Добредојде за есента и мирисот на тазе ајвар 🙂

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text