Еве што ќе ви се случи ако често јадете компири

Еве што ќе ви се случи ако често јадете компири

Ги сакаме подготвени на секаков начин, пржени, печени, варени, во салати…но, ако многу често ги консумираме во исхраната, ќе има негативни последици по нашето здравје.Ако јадеме компири на пример седум пати седмично, професорите и истражувачи од Харвард тврдат дека ќе имаме проблеми со покачен притисок. Јаглехидратите брзо ќе се претвораат во шеќери, што може да предизвика проблем со нивото на шеќер во крвта.

Истражувањето опфатило 187 илјади мажи и жени, а траело 20 години.

Повеќе поврзани вести на Готви.Мк

Шпагети „Карбонара”: Одличен ручек за љубителите на италијанската кујна

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук