Брз тирамису – Десерт со кој ќе ги разнежните сите сетила

Брз тирамису – Десерт со кој ќе ги разнежните сите сетила

 Направете брз тирамису десерт од кој ќе ги излижете прстите.

Состојки:

 • 1 пакување пишкоти 
 • 150 мл слатка павлака 
 • 50 мл млеко 
 • 500 гр кравјо сирење 
 • 6 лажици шеќер во прав 
 • 1 кеса ванилин шеќер 
 • рендана кора од лимон 
 • 100 мл јогурт 
 • 2 лажички екстракт од рум 
 • 400 мл какао

Подготовка:

 1. Се мати слатката павлака со млекото, а во сирењето се додава кората од лимон и ванила, па сè се меша со миксер. Се додаваат шеќерот, лажичка, по лажичка. 
 2. На крајот се става јогуртот и се миксира. 
 3. Пишкотите потопете ги во оладеното какао, во кое ќе додадете малку рум. Ставете ги на плех, премачкајте со половина од кремот, па ставете уште еден ред пишкоти во какао, па крем. На крајот се полева со остатокот од кремот. 
 4. Добро оладете пред послужување.

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

 

singlepost_text