Ако сте љубител на банани, овие десет работи морате да ги знаете

Ако сте љубител на банани, овие десет работи морате да ги знаете

Бананата е овошје кое е исклучително богато со минерали и витамини. Ја нарекуваат и супер храна.

Бананите би требало да бидат дел од вашата дневна прехранбена рутина бидејќи содржат состојки кои можат да ви помогнат во борбата против утринска мачнина, дијабетес, остеопороза, депресија, помагаат и во работата на мозокот и во варењето на храната, пишува DailyNaturalLife.

Еве десет работи кои морате да ги знаете за бананите:

Спречуваат губење на калциум и подобро ги апсорбираат минералите во коските и забите.

Ве прават „попаметни“ – помагаат во мозочните функции, помнењето, когнитивните способности.

Ги намалуваат шансите од заболувања на бубрезите.

Помагаат во борба против анемија бидејќи имаат железо во себе.

Го подобруваат варењето на храната и ја нормализираат работата на цревата.

Го регулираат нивото на шеќер во крвта.

Го штитат вашето срце поради залихите на калиум.

Помагаат при борбата со депресија бидејќи поседуваат триптофан кој по консумирањето се претвора во серотонин. А серотонинот е хормон на среќа.

Бананите се богати со витамин Б6, кој е ефикасен во борбата против воспаление на зглобовите.

Ова овошје ќе ви помогне да се енергизирате, а ако редовно вежбате, две банани ќе ви овозможат сила која ви е потребна.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња

singlepost_text