Овие 3 намирници ќе направат да спиете како бебе

Овие 3 намирници ќе направат да спиете како бебе

Ви се случува да се разбудите среде ноќ и не можете повторно да потонете во сон? Погледнете кои три намирници ќе ви помогнат да се вратите на својот природен режим на спиење…

Вакви ситуации се случуваат поради стресот насобран во текот на денот. За среќа, постои многу ефективен лек кој помага во соочувањето со овие  проблеми.

Овој препарат можете да го направите и сами, користејќи неколку состојки од вашата кујна.

Потребни ви се 2 лажици хималајска сол, 2 лажици кафеав шеќер и 5 лажици мед. Измешајте ги сите состојки во пластичен сад, додека не добиете изедначена смеса.

Пред спиење една лажица од овој препарат ставете под јазик. Оставете да се растопи и да влезе во крвотокот. Резултатите ќе ве изненадат.

Причината поради која овие намирници се делотворни во борбата против несоница е што се одлични регулатори на хормонот на стрес и помагаат во производство на енергија. Шеќерот на телото му испраќа знак дека нема потреба од ослободување на хормон на стрес, додека солта го контролира адреналинот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text