Ослабете со овошје – Ова нека се најде на вашето мени!

Ослабете со овошје – Ова нека се најде на вашето мени!

Секојдневни се борбите со вишокот килограми, а во нив добар сојузник е овошјето.

Како што пишува RunHealthyLifestyle, нутриционистите сметаат, ако во редовната исхрана ги вклучите овие пет овошја, резултатите ќе бидат брзо видливи.

На вашето мени нека се најдат:

Авокадо

Авокадото содржи големи количини омега-9 масни киселини, кои го забрзуваат претворањето на мастите во енергија и го подобруваат метаболизмот.

Лимон

Задолжен е за одржување на здравјето на црниот дроб, кој е од суштинско значење за способноста на телото да ги обработи и согори мастите.

Кокос

Кокосот е богат со триглицериди и со тоа го зголемува метаболизмот за дури 30 %.

Грејпфрут

Бројни студии потврдиле дека ова овошје е одлично за сите кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми.

Домат

Преполн е со витамин Ц и ликопен – доматот стимулира создавање на аминокиселини, кои го забрзуваат согорувањето на мастите во организмот.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text