Го надополнува вкусот на месото: Салата со печени пиперки

Го надополнува вкусот на месото: Салата со печени пиперки

 Ако сте се одлучиле да имате вкусно месо на трпеза, вкусот збогатете го со салата од печени пиперки. Ова е ручек за прави гурмани.

Состојки:

  • 500 гр печени и излупени пиперки
  • 1/2 главица лук
  • вински оцет, сол и масло
  • малку магдонос

Подготовка:

  1. Се печат пиперките во плех, отприлика на 220 степени, се лупат и се редат на чинија.
  2. Се става сок и лукче врз нив.
  3. Во сад настрана се мешаат оцетот, вода и масло, па се става сосот врз пиперките.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text